Main Features
3-i-1-maskin: skärare, emulgerare och grönsaksskivare för att skiva, riva, slå emulsioner, mixa och blanda på bara ett par sekunder.
Incly-system så att motorbasen kan lutas 20° för att bättre passa grönsaksskäraren.
Grönsaksskäraren kan skiva, riva, strimla samt tärna och göra pommes frites.
Rund matare för långa grönsaker integrerad i matningsarmen, 3/4 månformad rund matare begränsar förarbetet med skärning.
Emulgeringsfunktion (skrapa) ingår som standard.
Kåpa som fästs i basen för bättre hantering.
Pulsfunktion för grovhackning.
Alla delar som kommer i kontakt med mat kan tas bort utan hjälp av verktyg, kan tas isär helt och kan diskas i diskmaskin.
Automatisk omstart av maskinen med 3/4 månformad matare på plats.
Magnetiskt säkerhetssystem och motorbroms. Förhindrar att maskinen går när grönsaksförberedelsespaken och/eller mataren lyfts eller när skärarlocket inte är ordentligt stängt.
Automatisk hastighetsbegränsning enligt vald funktion (skivare eller hackare).
Stort sortiment av skärverktyg och galler på 205 mm. i diameter.
Levereras med.
• Matare i rostfritt stål, drivs med spak.
• 5,5 l skål i rostfritt stål, transparent lock, skrapa och tandad knivrotor.
Kapacitet.
• grönsaksskärarens produktivitet 550 kg/timme, lämplig för 100-400 måltider för bordsservice och upp till 800 måltider för catering.
• knivmixerns arbetskapacitet från 100 g till 2,5 kg, för 50-100 mål mat per gång.
Construction
Förbättrat bashöjningssystem för bättre stabilitet.
Förbättrat ventilationssystem för att hantera smidig användning.
Kraftfull lång matare
Asynkron industrimotor utan borstar för hög pålitlighet och tyst funktion, motoraxel i rostfritt stål.
Alla blad (finns att få på begäran) är gjorda i rostfritt stål och kan diskas i maskin.
Skål i rostfritt stål med högt centrumrör ger högre kapacitet vid beredning av vätska (75 % av bruttovolymen).
Matningsarm och ratt helt i rostfritt stål. Motorhölje i aluminium.
Grönsaksskärning med 4 hastigheter upp till 800 v/m. Matberedning med 10 variabla hastigheter: 300-3700 v/m.
Effekt: TRK55 – 1,3 HP.
IPX5 (IP55) platt, vattentät touchkontroll.
Kompakt och bärbar design.